austlii:qld/QCATA/2025/39
General information, not legal advice.
QCATA
2025-05-29
Member Rinaudo AM
Original judgment source is linked above.
APPEAL AND NEW TRIAL - APPEAL - GENERAL PRINCIPLES - RIGHT OF APPEAL - WHEN APPEAL LIES - ERROR OF LAW - WHAT IS - GENERALLY -
whether leave to appeal should be granted - where the self- represented respondent makes submissions introducing fresh evidence at the hearing in circumstances where no application for its admission is made - where the Appeal Tribunal finds the authorities relied on at first instance did not support the original decision - whether more weight ought to be given to the events transpiring after the notice
was initially emailed - where the Appeal Tribunal reaches the same decision as that at first instance but for different reasons - whether the appeal should be dismissed
Human Rights Act 2019 (Qld)
Fraser v State of Queensland & Ors [2024] QCAT 57 Garcia v Queensland Newspapers Pty Ltd and Prain [2003] QADT 4
Goodwin v Gillespie [1998] QSC 138; [2000] 1 Qd R 517 Kelly v Harris, Madigan, Head and Qantas Airways Pty Ltd [2002] QADT 9
Blair Hall instructed by the QPS Legal Services and Ms Gray
(a) On 15 May 2023, a letter declaring the complaint inconciliable was forwarded to the respondent by email at 3:42pm. The letter was copied to the respondent's legal representatives on that day.
(b) On 29 May 2023, the respondent verbally advised the QHRC that she had received correspondence "last week" but was unable to specify a day. The QHRC formed the view the s 165 letter was delivered no earlier than 22 May 2023, being Monday of last week.
(c) On 29 May 2023, the QHRC sent a further email to the respondent, reattaching the s 165 letter and advising the respondent had 21 days to refer the complaint. (That is 28 days from 22 May 2023 - expiring on 19 June 2023).
(d) On 19 June 2023, the QHRC contacted the respondent and advised it was her last day to refer her complaint.
(e) On 19 June 2023, the respondent emailed the QHRC and asked for an extension of time within which to refer her complaint.
(f) On 20 June 2023, the QHRC emailed the respondent and requested advice as to whether the s 165 letter had been read by the respondent on 22 May 2023.
(g) On 20 June 2023, the respondent emailed the QHRC advising she had received and read the email dated 29 May 2023 but had not read correspondence prior to this.
(h) On 22 June 2023, QHRC emailed the respondent advising of the s 166 process.
(a) The Senior Member erred in law by finding that the Tribunal has jurisdiction to determine the complaint.
(b) The Senior Member erred in law by finding that the respondent received notification pursuant to s 165 of the AD Act on 29 May 2025.
(c) The Senior Member erred in law by failing to find that the respondent received notification pursuant to s 165 of the AD Act on 15 May 2023.
2 Fraser v State of Queensland & Ors [2024] QCAT 57 [11] ('Fraser').
3 See Appellants submission filed 11 February 2023, paragraph 12.
(a) confirm or amend the decision: or
(b) set aside the decision and substitute its own decision; or
(c) set aside the decision and return the matter to the tribunal or other entity who made the decision for reconsideration -
(i) with or without the hearing of additional evidence as directed by the appeal tribunal; and
(ii) with the other directions the appeal tribunal considers appropriate; or
(d) make and other order it considers appropriate, whether or not in combination with an order made under paragraph (a) (b) or (c).
If the Commissioner believes that a complaint cannot be resolved by conciliation, the Commissioner must promptly tell the complainant and the respondent by written notice.
Within 28 days of being notified that the complaint can not be resolved by conciliation, a complainant may, by written notice, require the commissioner to refer the complainant to -
The address for service of a relevant party for a complaint as advised to the commissioner must be a residential or business address, a post office box or an email address.
(1) This section applies if the commissioner is required or permitted under this Act, in relation to a complaint, to communicate with a relevant party
for the complaint including, for example, by doing any of the following -
(a) notifying the relevant party of something, whether or not in writing;
(b) asking or telling the relevant party something, whether or not in writing;
(2) The commissioner may effect the communication by -
(a) putting the substance of the communication into a document; and
(b) giving the document to the relevant party in a way provided for under this part for the giving of a document to a relevant party for a complaint.
(1) For a complaint, the address for service of a relevant party for the complaint is the relevant party's address for service -
(a) for the commissioner - as most recently notified to the commissioner; or [...]
Can one say that until 29 May 2023 [the respondent] was not "notified" that the complaint was [in]conciliable, and that she had 28 days to request referral or an extension of time? Or is it the case that [the respondent] is fixed with notification by virtue of having an email sent to her on 15 May 2023, despite not having read that email?
is clear that personal notification is required by s 166. That is, [the respondent] must have a personal or conscious awareness of the contents of the notice that she might act to require a referral to the Tribunal. That is, she must have read the email notification from the QHRC.
It is not the point that [the respondent] might be deemed to have received the notice. If she has not read the notice, she cannot have a conscious awareness of its contents.
[2003] QADT 4 [13]-[14], where it was said by Member Douglas QC that:
the statutory prerequisite of "being notified" is what is important to establish, not what the common law presumes about when the letter reaches its destination.
the AD Act where the notice was delivered to a post office box, being the last known address of the complainant. The Senior Member here stated that '[t]he same point can be made about the date of receipt of an electronic communication'.7
when the request was received by the complainant personally is a matter which would have to be established by evidence before the appropriate tribunal of fact. The only evidence I have as to when [the respondent] read the notification from QHRC comes from [the respondent]. I have no reason to disbelieve her. Accordingly, I accept [the respondent's] evidence and find that having read the notification letter on 29 May 2023 the application for an extension of time was lodged within time.
insofar as personal notification is required, it may be possible for a complainant by inaction and by keeping himself or herself incommunicado, to keep a complaint alive, to the vexation of a respondent. However, that is a matter that can only be addressed by an amendment to legislation.
the referral was validly made on 24 August 2023, as amended on 9 January 2024 and that this Tribunal has jurisdiction to determine the Complaint.
The Commission relied on s 166(3) of the AD Act and the reasoning in [Gillespie] with respect to determining the timeframe of the complaint specified in s 166(1) AD Act.
(a) legislation;
(b) authorities;
(c) fresh evidence; and
(d) interactions of the appellants and respondent during the period.
The consequences of failing to respond within the 28 days are very serious for the complainant (the complaint lapses and cannot be renewed). Justice would normally demand that such a consequence only follow a conscious act of the complainant.
The application for leave to appeal granted.
The appeal is dismissed.
The original decision of the Tribunal made on 22 January 2024 is affirmed but for the reasons set out.
State of Queensland & Ors
Fraser [2025] QCATA 39